פשפש הברונזה

נעים מאד (לא ממש) פשפש הברונזה (Thaumastocoris peregrinus)

כאילו לא חסרים סוגים של פשפשים, הנה אחד חדש שהגיע לישראל וזוהה לראשונה ב- 2014.

מקורו של פשפש הברונזה הוא באוסטרליה, שם הוא חי על עצי אקליפטוס ובשנים האחרונות  התפשט למדינות רבות בעולם, כולל ישראל.

כמו מרבית “חבריו”, פשפש הברונזה מזיק גם לבני אדם. הוא יכול לעקוץ, והעקיצה שלו עלולה לגרום לאדמומיות, גירוד וכאב. במקרים נדירים, העקיצה עלולה לגרום לתגובה אלרגית חמורה. וכמו כל סוג של חרק / פשפש- כדאי להכיר אותו, לדעת כיצד לזהות אותו וכמובן, כיצד להדביר את פשפש הברונזה.

פשפש הברונזה

תוכן עניינים

איך מזהים את פשפש הברונזה?

פשפש הברונזה הוא חרק קטן, באורך של כ-2-3.5 מ”מ. הוא בעל גוף שטוח בצבע חום בהיר. זמן הדגירה של ביצי הפשפש הינו כ- 3-4 שבועות ואורך החיים של פרט יחיד הינו כחודש ימים. את הפשפש ניתן לאתר בתקופת האביב והסתיו בעיקר באזור מישור החוף והשפלה.

 

הפשפש ניזון מעלי עצי אקליפטוס, מופיע כמקבץ של כמה פרטים יחדיו ומוצץ את הנוזלים החיוניים מהם. הנזק שנגרם על ידי פשפש הברונזה יכול להיות משמעותי, שיכול להוביל לנשירת עלים, למוות של ענפים ובסופו של דבר למוות של העץ כולו.

ישנם מספר זנים של פשפש הברונזה, אשר נבדלים זה מזה בצבע, בצורת הגוף ובגודל:

 • הזן הנפוץ ביותר של פשפש הברונזה הוא הזן בעל צבע חום בהיר. זן זה הוא גם הזן הפולש בישראל.
 • זן נוסף של פשפש הברונזה הוא הזן בעל הצבע הכהה. זן זה נדיר יותר, והוא נמצא בעיקר באזורים טרופיים.
 • זן שלישי של פשפש הברונזה הוא הזן בעל הצבע הצהוב. גם הוא נדיר, והוא נמצא בעיקר באזורים יבשים.

איך מדבירים את פשפש הברונזה?

מהתיאורים הנ”ל אפשר להסיק כי פגיעתו של פשפש הברונזה היא בעיקר בעצי האקפילפטוס, אך גם לבני האד יכול החרק הקטן להציק ולהוות מטרד בעיקר אם יצאתם לטיול בחיק הטבע לחורשות אקליפטוסים קסומות הפזורות ברחבי הארץ כאשר פשפש הברונזה עלול לנחות עליכם, להסתתר בין קפלי הבגדים / ציוד ולעקוץ אתכם. ושוב, עקיצתו אינה מסוכנת אלא במקרי אלרגיה נדירים. אז איך ניתן להימנע ולהדביר את הפשפש?

נתחיל ונאמר כי הדברת הפשפש אינה עניין של מה בכך ונדרשת עבודה והדברה מקצועית של חברה מקצועית אשר תשנע אליכם מדביר מיומן שיגיע עד אליכם לאבחון המצב בשטח וביצוע הדברה מתאימה ומקצועית, אך טרם פעולת ההדברה הפיזית, יש כמה פעולות מניעה שניתן בהחלט לעשות, למשל:

 • טיפול בחומרי הדברה על עצי אקליפטוס.
 • העלאת המודעות לפשפש הברונזה בקרב הציבור.
 • מניעת הכנסת עצי אקליפטוס מהעולם.

השיטה המתאימה ביותר להדברת פשפש הברונזה תלויה בכמה גורמים, כגון:

 • היקף הבעיה:אם מדובר במספר קטן של עצי אקליפטוס נגועים, ניתן להשתמש בשיטה מכאנית או ביולוגית. אם מדובר במספר גדול של עצים נגועים, יש להשתמש בשיטה כימית.
 • סוג העץ:ישנם חומרים הדברה שאינם מתאימים להדברת פשפש הברונזה על עצי אקליפטוס מסוימים ולכן כדאי לאבחן את סוג האקליפטוס טרם תחילת ההדברה להתאמת החומר.
 • הסביבה:ישנם חומרי הדברה שאינם בטוחים לשימוש באזורים מיושבים או באזורים מוגנים.

לאחר שאובחנה מידת ההדבקה של העץ, ניתן ליישם את אחת מהשיטות הבאות לדברה מיטבית:

 • הדברה כימית:השיטה הנפוצה ביותר להדברת פשפש הברונזה היא באמצעות חומרי הדברה כימיים הפועלים ע”י הרעלת הפשפש / הפרעה לפעילותו.
 • הדברה ביולוגית:שיטה זו משתמשת באויבים טבעיים של הפשפש, כגון צרעות טפיליות. הצרעות הטפיליות מטילות את ביציהן על הפשפש, והזחלים שלהן מתפתחים בתוך הפשפש וממיתים אותו.
 • הדברה מכנית:שיטה זו משתמשת במלכודות, או באמצעים אחרים כדי לתפוס את הפשפש.

טבע הדברות להדברת פשפש הברונזה

נתקלתם בבעיה עם פשפש הברונזה? צרו איתנו קשר מיידי, אנו נגיע לשטח ונבחן את שיטת ההדברה הטובה והיעילה ביותר בהתאם למצב. ההדברה תבוצע ע”י מדביר מוסמך ומקצועי, אשר ידאג להנחות אתכם הלאה בכל הקשור למניעה עתידית וטיפול המשכי.

קשור: פשפש המיטה

זקוקים להדברה, מכל סוג שהיא?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בשעות הקרובות

×
דילוג לתוכן