פשפש מיטה

קישורים נוספים

אנו בעלי נסיון רב ומומחיות בנושא הדברת פשפשים. צרו קשר כבר עכשיו לאבחון הבעיה והתחלת טיפול מיידי.

טפיל הפשפשים ידוע בעיקר מזמני קום המדינה, במזרנים עשויים מקש, בדירות צפופות, בצריפים ובמעברות. במשך הרבה מאוד שנים, נעלמו הפשפשים מארצנו, ועכשיו מבשרים מי שעושים הדברת פשפשים – הם חזרו. פשפשים בבית, נמצאים במזרנים, שוכנים במיטות ואיש לא יודע כיצד הטפיל המטריד הזה עשה שוב עלייה. מה שבטוח הם מחייבים טיפול דחוף, כי אף אחד לא רוצה לחלוק את המיטה שלו עם פשפשים.

פשפש מיטה, הדברת פשפשים בבית ובמזרוןפשפש מיטה הוא ללא ספק חרק הגורם למטרד רב, הרי מיטה הוא מקום סטרילי עליו אנו מניחים את ראשנו כל לילה וקשה לדמיין כי ישנם אורחים נוספים אשר ישנים יחד איתנו.

פשפש המיטה ובכלל כל סוגי הפשפשים הקיימים, יכולים לגרום לאדם נזק בעת עקיצתם – הם יכולים לגרום אלרגיות המלוות בגירודים קשים, סימני אדמומיות בכל הגוף ובכלל מטרד מתסכל. 

כאשר הנכם מזהים את סימנים אלו, חשוב להזמין באופן מידי מדביר מקצועי שיבצע זאת בעזרת שיטות חדשניות ועל ידי חומרים איכותיים שלא מזיקים לאדם.הדברת פשפשים, מומלץ לבצע אחת לתקופה גם אם לא מצאתם פשפשים במזרון או במיטה, כאמצעי מניעה, במיוחד לפני תקופת הקיץ. 

 

תוכן עניינים

כמה עובדות מעניינות

פשפש המיטה יכול לעבור בין אדם אחד לאחר והם ניזונים מדם חם אשר נלקח מגוף האדם. לרוב, כאשר פשפשים במיטה נושכים, כמעט ולא מרגישים כאב, אך לאחר מכן מופיעים גירודים ואדמומיות.הטפיל הקטן אינו נראה לעין, הוא נחבא בין חריצי המזרון.

הפשפשים הם טפיל הנדבק לבני אדם גם בחורף וגם בקיץ ולא מרפה. לרוב הוא קיים בחדרי המיטות ופעיל ב-18 מעלות ומעלה בתוך הקפלים של המזרן ותוכלו למצוא אותו גם בשקעי החשמל, בסדקים שבקירות, משקופים ואת העקיצות שלו הוא נוהג לעשות בערב.

פשפש המיטה זיהוי – מהם הסימנים?

הדברת פשפשיםישנם שלושה סימנים לקיומם של פשפשים בבית. אפשר לראות כתמי דם על המיטה, וזה משום שהם ניזונים מדם. הדבר השני הוא סימנים של עקיצות על הגוף ונפיחות באזור. זה לא יהיה מקומי, כי מה שמאפיין הימצאות של פשפשים במיטה, זה התנפלות על כל הגוף ובכל מקום, להבדיל למשל מעקיצות של פרעושים שהם לא ממש עוקצים חזק וגם יכולים להיות מקומיים על הרגל, היד ועוד. הסימן השלישי שתראו זה סימנים חומים בצבע חלודה על המזרן.

 • נקודות קטנות אדומות ומגרדות על הגב (בד"כ), אשר חולפות לאחר כמה שעות או ימים בודדים, במידה ואתם אלרגיים לעקיצתו- תתפתח במקום העקיצות פריחה אדומה שתחלוף גם היא כעבור כמה ימים. 
 • כתמים שחורים של צואה הנשארים ברחבי המיטה
 • כתמים אדומים בד"כ בפינות ובצידי המיטה, כתמים אלה הם כתמי דם הנשארים בעקבות העקיצות

עדיין לא בטוחים אם זה פשפש המיטה? נסו לאתר את הפשפשים או עקבות שלהם (כמו כתמים חומים על הסדין) – צלמו ושלחו אלינו לבדיקה

איך עושים הדברת פשפשים?

הדברת פשפשים היא מורכבת ומסובכת מאוד, ובהתאם מחירה. הפשפש עמיד בפני רוב חומרי ההדברה והטכניקות השונות, ולכן מבצעים הדברה סיזיפית אחד לאחד. הדברה כזו משלבת ניטור של פשפשים, טיפול בקיטור ושאיבות מיוחדות. גם בסיס המיטה זוכה לטיפול, שקעי החשמל, הקירות ובכל סדק או מקום בו הוא עלול להסתתר ולהטיל ביצים. מכיוון שהוא נמצא במיטות, אין שום אפשרות להדביר אותו באמצעים כימיים, כי זה עלול להיספג במזרן. חברה שעושה הדברת פשפשים מסבירה, כי בעבר נהגו לעשות שאיבות על המיטה, אבל זה פחות יעיל מקיטור שמסיר את הביצה הדביקה. מה שבטוח הדברת פשפשים או כל הדברה אחרת, עושים רק עם חברת הדברה מקצועית ובעלת רישיון הדברה.

הדברת פשפש מיטה מתבצעת באופן הבא:

 • זיהוי מין הפשפש מיטה אצלכם. 
 • בדיקת כלל הבית.
 • החלטה על חומר ההדברה המתאים ביותר עפ"י הממצאים שנתגלו (כימי / ביולוגי). 
 • מעקב לאחר ההדברה. חברת הדברה מקצועית תוודא גם עם תום העבודה את איכות ועמידות החומרים לשביעות רצון הלקוח. 

גלגולו של פשפש המיטה

פשפש עובר שלושה גלגולים בדרכו אל המיטה שלכם. תחילה הוא מופיע כביצה, אחר כך נימפה ואחר כך בוגר. הפשפשים הם מוצצי דם חם, והטורפים הטבעיים שלהם הם עכבישים ומקקים. יש הגורסים כי פשפשים היו עוד בזמן האדם הקדמון. פשפשי העטלפים הם מאותה משפחה, ובהחלט אפשר למצוא אותם היום במערות עטלפים. חומר הדי.די.טי, היה בשימוש להדברתם גם בארץ, אולם מאז שנאסר השימוש בו, יש עלייה בנוכחות ובכמויות הפשפשים בעולם. בין השנים 2006-2008 חלה עלייה גדולה של נוכחות פשפשים גם בארץ. תפוצת פשפשים נוספת יש באירופה, צפון אפריקה ואוסטרליה.

אם אתם מגלים סימנים של עקיצת פשפשים, חשוב מאוד לפנות לחברת הדברה מקצועית, בעלת רישיון של מדבירים מקצועיים.

עקיצות פשפש המיטה 

אם המזרון שלכם נגוע בפשפש מיטה, סביר להניח שגם המצעים, השטיח שליד המיטה, ואפילו הבגדים שלכם הפכו ל"מארחים" נדיבים של החרק הטורדני. על מנת להיפטר ממנו ישנן כמה וכמה פעולות שניתן לעשות באופן עצמאי בבית בשיטת DIY אך בסופו של דבר, על מנת למגר באופן מוחלט את הצרה מומלץ תמיד לצור קשר עם חברת הדברה מקצועית אשר יודעת בדיוק כיצד ובאילו חומרי הדברה להיעזר ולטפל בבעיה באופן ארוך טווח עד כמעט לחלוטין. 

עקיצות פשפש מיטה – זיהוי

זמני הפעילות המועדפים על פשפש המיטה הוא מן הסתם, שעות הלילה, בזמן השינה. אנו קמים בבוקר ורואים על הגוף במקומות שונים כמו הבטן, הגב, הרגליים, מקבצים צפופים של נקודות אדומות, מעט נפוחות המזכירות עקיצות של יתוש. עוד אמצעי זיהוי לעקיצות פשפש המיטה הם כתמי דם קטנים על המצעים. באופן תמוהה, אך מוכר, ישנם אנשים שהדם שלהם חביב וטעים יותר על פשפש המיטה (כמו במקרה של עקיצות יתושים), כך שלעתים נראה עקיצות על בן/ בת הזוג שלנו ולא עלינו, לשמחתנו. 

עקיצה של פשפש

בדר"כ לא נחוש בכאב בעת העקיצה, ואולי אפילו לא נשים לב, אך ישנם אנשים אשר אלרגיים לעקיצה של פשפש, ועלולים לפתח תגובה פיזית של נפיחות מוגזמת, או כאב מוגבר. במקרים שכאלו, יש לגשת לרופא המשפחה לקבלת טיפול באלרגיה ולתרופות מתאימות. 

** חשוב לדעת כי כאשר מתגלה פשפש מיטה בחדר השינה, יש להדביר את כל הבית בעיקר את הריהוט, הווילונות, הריפודים השונים, השטיחים, שכן, הפשפש מגיע לכל מקום בבית ולא רק למיטה או המזרון שלנו. 

יש תרופות סבתא לפשפש מיטה? 

הבחנתם בסימנים לפשפש מיטה אצלכם בבית? רגע לפני שאתם מחייגים אלינו, הנה כמה פעולות שיכולות למתן את התפשטות הפשפשים וכן להקל על תופעות הלוואי של העקיצות.

עקיצות/ אלרגיה לעקיצות: 

 • במקרים חמורים של עקיצות הפשפש מומלץ למרוח אלוורה (עדיף ישירות מן הצמח) או דבש. 
 • ניתן להכין משחה ביתית מכורכום ומעט מים להרגעה (שימו לב כי המשחה משאירה סימן כתום צהוב על העור)
 • רצוי להניח קרח או שבבי קרח בשקית עם מטלית עם האזור לכמה דקות. 

הרחקת פשפש המיטה:

 • יש לכבס את כל המצעים / הטקסטיל שנמצא בחדר הנגוע בטמפ' גבוהה בין 60-70 מעלות, או להניח באמבטיה עם מים רותחים.
 • ניתן להוציא את המזרן החוצה לחום השמש או להפעיל מזגן על חום גבוה כ- 30 מעלות.
 • גיהוץ המזרן (כן כן).
 • שאיבה עוצמתית לאיסוף הביצים והצואה. 

תערובות דוחות פשפש מיטה:

 • כוס סודה לשתיה + 1/3 כוס מים מערבבים עד לקבלת משחה חלקה ומורחים עם מברשת על המזרן (המקום הנגוע) בעיקר בדפנות ובקפלים. לאחר כמה שעות מנגבים במטלית לחה. 
 • אבקת BORAX (אבקה להלבנה, נטרול ריחות, הסרת כתמים וגם דוחה חרקים). מפרזים על המזרן/ הריהוט ממתינים כמה שעות ושואבים היטב. 

כדאי לנסות להדביר לבד?

נתחיל מהבסיס – אין לבצע הדברת פשפשים באופן עצמאי. כפי שאמרנו מדובר בטפיל חמקמק שאינו נראה לעין בדר"כ ולכן נדרש טיפול מקצועי לנושא ובנוסף, עם השנים הוכח כי פשפש המיטה מפתח מסוגלות לחומרי ההדברה השונים ורק מדבירים מקצועיים יודעים באילו חומרים להיעזר על מנת להצליח בכל זאת להדבירו. 

הדברת פשפש מיטה עם טבע הדברות 

אנו מציעים מגוון שיטות הדברה לטיפול המזיקים, חרקים, מכרסמים ושאר מטרידים. אנו מעדיפים להיעזר בחומרים שאינם מסוכנים לבני אדם או לחיות המחמד כך שגם עם סיום ההדברה, ניתן יהיה להישאר בבית ללא חשש מסכנת הרעלה חלילה. אם התעוררתם וזיהיתם אדמומיות ועקיצות על הגוף, אל תהססו, צרו קשר עם טבע הדברות מייד, מגיעים אליכם בזמן המהיר ביותר לטיפול והדברת פשפש מיטה. 

למרבית זני פשפש המיטה איך כלל כנפיים ואלו שיש להם – אינם משתמשים בהן.

ממש לא. פשפש מיטה ממש כמונו, אוכל כשהוא רעב. בלילה, ביום וגם אחה"צ.

לא. פשפש מיטה חי בכל הבית, על הריפוד בסלון, על ריהוט, בארונות ולמעשה בכל מקום כמעט.

לא. למעט עקיצות, שינה טרופה או זיהום נקודתי, לא ידוע מקרה בו העבירו פשפשי מיטה מחלות לבני אדם. 

מוצרים קשורים

זקוקים להדברה, מכל סוג שהוא?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בשעות הקרובות

×