מניעת מזיקים בגינה

קישורים נוספים

טיפים לצמצום ומניעת מזיקים בגינה שלכם

כולנו חולמים על בית עם גינה במושב או בעיר, אנחנו רואים את עצמנו יוצאים לגינה עם כוס קפה בשבת בבוקר בשביל לקרוא ספר או סתם ליהנות מהנוף, הילדים מתרוצצים סביבנו ומשחקים בכדורגל או במחבואים ובקיצור החיים נראים פשוט מושלמים.
בזמן שיש כאלה שעדיין חולמים בהקיץ, חלקכם כבר הגשימו את החלום ואכן גרים בבית עם גינה.
אך לעיתים, אנו מתעוררים מהחלום, ברגע שאנו מעכלים את כמות התחזוקה הנדרשת מאיתנו עבור בית פרטי עם חצר מטופחת (ולא ג'ונגל של עשבייה סבוכה ו/או קרקע פורייה למזיקים שונים ומשונים).

ברור לרובנו, כי העלויות שסביב רכישתו של בית/דירת קרקע עם גינה, רק מתחילות עם החתימה על חוזה הרכישה, שכן חצר דורשת מאיתנו זמן וכסף (או רק כסף די רב, במידה ואנו שוכרים את שירותיהם של אנשי מקצוע בתדירות גבוהה, למשל את שירותיו של הגנן/מעצב גינות) לא מעטים, על מנת ליהנות ממנה בצורה אידיאלית. 

אחת הבעיות המרכזיות, איתן אנו נאלצים להתמודד במסגרת אחזקתה של חצר מטופחת ונעימה (וגם במסגרת אחזקתה של צמחייה וירק באדניות במרפסות ובגגות), היא המאבק במזיקים שנטפלים לנו לצמחים: עשבי תבלין, פירות וירוקת על בסיס די קבוע ואין כל כך איך להתחמק מזה (במידה ולא מבצעים טיפול מונע מראש). אך איך בכל זאת, ניתן לצמצם במידת מה את פוטנציאל הנזק מיצורים כדוגמתם של כנימות, זחלים, חלזונות (וחשופיות), נמלים, תולעים, ציקדות, אקריות, חדקוניות, חיפושיות ועוד (עוד לפני שהתחלנו לדבר על מזיקים העלולים לפגוע באיכות חייכם ובשהייתכם בשטח הגינה, כדוגמת, טרמיטים, תיקנים, יתושים, עכברים וכדומה).

צעדים למניעת התפשטותם של מזיקים בצמחיית הגינה שלכם

  • בידודו של חלל הגידול- למשל באמצעות הגבהתו ככל הניתן מן הקרקע, צמצמו ככל האפשר את רכישתם של שתילים מוכנים ממשתלות (הנושאים עימם במקרים רבים מאוד, שלל מזיקים ומחלות האופייניים לגידולים המוניים בתנאי משתלות) והעדיפו את גידולם של צמחים משלב הזרע, תלו רשתות כנגד יתושים ומדבקות מיוחדות כנגד שלל מעופפים ושאר מזיקים מטפסים, צמצמו את קרבתן של חיות המחמד שלכם לצמחי הגינה (שכן הרבה פעמים מזיקים למיניהם, נתלים על פרוותם של אלה ועוברים לצמחים שלכם).
  • חיטוי אינטנסיבי של החלל המרכזי בחצר – כאשר אתם אינכם בתקופת גידול, למשל בין מחזורי גידול, מומלץ לכם לבצע שטיפה בחומר ניקוי עוצמתי (למשל אקונומיקה) וגם לרסס בהדברה כימית איכותית ומפוקחת. לאחר שתבצעו את הפעולות האינטנסיביות האלו, השאירו את החלל מאוורור במשך 48 שעות ואז התחילו את מחזור הגידול החדש.
  • שקלו את שתילתו של דשא סינטטי- בכל הנוגע למזיקים אשר "עושים שמות" בדשא טבעי (ובצמחים המקיפים אותו), דשא סינטטי עשוי מחומרים פלסטיים אשר אינם קרקע למזון עבור המזיקים השונים ועל כן הם אינם נוהגים להימשך אליו ולהזיק לו. יחד עם זאת, הדשא הסינטטי לא יכול להוות פתרון מוחלט להימנעות ממזיקים בגינה, אלא רק להפחתם, שכן עדיין יש את כל אותם הצמחים שלא קשורים לסביבתו של הדשא הסינטטי ועשויים להיפגע ממזיקים ובנוסף, עדיין נמלים יכולות להקים את מושבן גם בדשא כזה, במידה ולא תשמרו על היגיינה במשטח הדשא, למשל באמצעות פיזור מזון בין חריצי הדשא. במקרים אלה, בהם לא תשמרו כראוי על היגיינת משטח הדשא הסינטטי, תצטרכו להזמין הדברה (רצוי טבעית) שתעלה לכם כמה מאות שקלים – תלוי בגודל המשטח. פתרון הדשא הסינטטי הוא אכן אפשרות ראויה לצמצום שטחי המחייה של מזיקים בחצרכם, שכן בנוסף לכך שחרקים שונים אינם אוכלים אותו, גם קל מאוד לנקותו באמצעות מפוח עלים, שואב אבק טוב ושטיפה עם לחץ מים, אם כי כאמור, עדיין תזדקקו לפתרונות משלימים כדי לשמור על שטחה הכולל של הגינה, נקי ממזיקים במקסימום. מהם מחירי דשא סינטטי אתם שואלים? תלוי כמובן בשטח ובאיכות המוצר, אך בדרך כלל תעלה בטווח שבין 50 ל-70 ש"ח למ"ר.
  • שתלו צמחים המפרישים שמנים אתריים חריפים לאוויר בשכנות לצמחי המאכל שברצונכם לגדל- שמנים אלה, כדוגמתם של: שום, לוונדר, בזיליקום וכדומה, מסייעים בהרחקתן של כנימות העלה ועל כן מומלץ לשלבם בגינה.
  • השקיה מבוקרת- יש לדאוג להשקות כל צמח או פרח לפי הוראות ספציפיות לו. עודף של מים מהווה קרקע פורייה להופעת מזיקים בסביבתם של הצמחים.
  • הסרת צמחים נגועים במזיקים ומחלות- הצטיידו בזוג עיניים בוחנות או אפילו טוב יותר, בזכוכית מגדלת והקפידו על הסרתם של עלים נגועים במזיקים גלויים לעין ו/או מחלות (כמו קמחון ועוד שלל פטריות) שנפגעו מאותם חרקים מזיקים. בנוסף לשימוש בתכשירים ייעודיים בהם כדאי להשתמש עבור קטילתם של מזיקים ומחלות צמחים, כדאי להשתמש בתדירות גבוהה בצינור גינה (רצוי עם ראש רסס) כדי לשטוף את עלי וגבעולי הצמחים, ממזיקים נראים לעין. מומלץ לבצע גיזום תכוף אחת לכמה שבועות וכדאי במקביל להזין את הצמחים בדשן איכותי, שייתן את הדחיפה לצמחיה מחודשת ובריאה של חלקי הצמח החיוניים.

ומה לעשות במקרה וצמצום המזיקים לא צולח במידה מספקת?

במקרים כאלה, רצוי מאד שלא תנסו לרסס את הצמחייה שלכם בחומרים כימיים, בכוחות עצמכם, אלא תפנו לחברת הדברה מקצועית שתבצע את העבודה עבורכם – תוך מינימום פגיעה במארג הטבעי של הצומח הקיים אצלכם בחצר.

זקוקים להדברה, מכל סוג שהוא?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בשעות הקרובות